Korzystanie z zasobów wodnych w sposób efektywny jest jednym z podstawowych elementów ochrony środowiska i oszczędzania kosztów w domowym budżecie. Przy odpowiedniej organizacji pracy w łazience i kuchni można zredukować comiesięczne wydatki na wodę o co najmniej kilka złotych. Poniżej znajdują się porady, dotyczące oszczędności wody w domu.

Jak oszczędzać wodę podczas kąpieli i przemywania naczyń?

1. Skracaj czas pod prysznicem
Korzystając z prysznica, zwykle zużywa się więcej wody, niż podczas standardowej kąpieli. Jednym ze sposobów na oszczędność wody jest skrócenie czasu spędzonego pod prysznicem. Wystarczy, że ograniczymy czas trwania kąpieli o zaledwie parę minut, aby zaoszczędzić na wodzie.

2. Napelniaj zlewozmywak wodą tylko do połowy
Gdy zmywamy naczynia, nie musimy napełniać zlewozmywaka wodą po sam brzeg. Woda powinna mieścić się tylko do połowy. Dzięki temu oszczędzimy pokaźną ilość wody, co z kolei przełoży się na niższe rachunki za wodę.

3. Korzystaj z niskiej ilości wody w toalecie
Każde spłukanie musi wykorzystać sporo wody. Przy pomocy specjalnych nakładek redukujących ilość wody, jaką wykorzystujemy podczas spłukiwania, możemy zaoszczędzić nawet 50% wody.

Jakie urządzenia mogą pomóc w oszczędzaniu wody?

4. Montuj przełączniki dwustronne przy prysznicu
Przełączniki dwustronne przy prysznicu pozwalają na szybkie przełączanie wody między głowicą prysznicową, a wężem. Takie rozwiązanie pozwala na szybsze osiągnięcie odpowiedniej temperatury wody. Dodatkowo, woda nie jest marnowana podczas oczekiwania na odpowiednią temperaturę.

5. Montuj wc z systemem oszczędzania wody
W sklepach dostępne są również toalety z systemem oszczędzania wody, które są dobrym rozwiązaniem dla osób dbających o środowisko naturalne. Tego typu toalety nie mają tak dużego spłukiwania jak standardowe toalety, a dodatkowo są przyjazne dla portfela.

Podsumowując, efektywne korzystanie z zasobów wodnych jest ważne dla każdego, komu zależy na ochronie środowiska i redukcji comiesięcznych wydatków. Zastosowanie prostych porad, takie jak skracanie czasu pod prysznicem oraz korzystanie z urządzeń z systemem oszczędnościowym, to bardzo dobry sposób na wykorzystanie wody w sposób ekonomiczny i wydajny.