Małe przestrzenie, duże możliwości

W mieście nie zawsze mamy dostęp do dużych ogrodów czy przestronnych tarasów. Jednak nawet niewielki balkon czy taras może stać się zieloną oazą, która odstresuje i pozwoli odpocząć od zgiełku miasta. Dlatego warto szukać inspiracji i pomysłów na aranżację małego ogrodu lub tarasu.

Balkonowa dżungla

Pierwszym krokiem jest oczywiście dobranie roślin, które będą się dobrze czuły w niewielkiej przestrzeni. Na balkonie warto postawić na małe krzewy (np. jałowce), kwiaty w doniczkach (np. lobelia, petunie, fiołki), zioła (np. mięta, bazylia, tymianek) czy pnącza (np. bluszcz). Ważne, aby dobrać gatunki, które będą się komponować i tworzyć harmonijną całość. Można postawić na jednolitą kolorystykę czy kontrasty między poszczególnymi roślinami.

Meble i dodatki

Aranżacja balkonu lub tarasu to nie tylko rośliny, ale też meble i dodatki. W małych przestrzeniach warto postawić na funkcjonalność – wykorzystać każdy kawałek miejsca, np. stolik kawowy z dodatkową półką. Dobrym rozwiązaniem są też meble z wbudowanymi skrzyniami na kwiaty czy dodatkowe poduszki, które można schować w szafce. Ważne, aby dobierać kolory i wzory, które pasują do ogólnego stylu naszej zielonej oazy.

Wertykalne ogrody

Jeśli mamy niewielką przestrzeń tylko na ścianach, warto postawić na wertykalne ogrody. Można wykorzystać do tego drewniane palety, donice wieszane na metalowych stojakach czy specjalne moduły na kwiaty. W ten sposób wykorzystamy nie tylko powierzchnię naszego balkonu, ale też pionową przestrzeń nad nim.

Listwa na zioła

Jeśli nie mamy wiele miejsca na balkonie lub tarasie, a chcemy uprawiać zioła, dobrą opcją jest listwa na zioła. Taką listwę można zamocować na ścianie, a na niej umieścić doniczki z naszymi ulubionymi ziołami. Dlatego warto mieć pod ręką miętę, bazylię czy rukolę, które dodają smaku i koloru do naszych potraw.

Podsumowanie

Małe przestrzenie nie muszą oznaczać braku zieleni. Dzięki odpowiednim roślinom, meblom i dodatkom, a także wertykalnym ogrodom czy listwie na zioła, możemy stworzyć zieloną oazę w środku miasta. Warto jednak pamiętać, że kluczem do sukcesu jest dopasowanie wszystkich elementów i aranżacja zgodnie z naszymi indywidualnymi upodobaniami i potrzebami.